Radom i okolice

Radom to miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, które leży w centrum Równiny Radomskiej, stanowiącej część Niziny Mazowieckiej w widłach Wisły i Pilicy. Liczne zachowane zabytki Radomia oraz wielkość imprez kulturalnych i sportowych sprawiają, że goście nie będą się u nas nudzić.

Do odwiedzenia Radomia zachęcają imprezy jak np. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Uliczka Tradycji jak również Święto Chleba. Dla aktywnych miłośników proponujemy wędrówki szlakami pieszymi czy rowerowymi, które z pewnością pomogą w poznaniu atrakcji turystycznych miasta i najbliższej okolicy.

ATRKACJE TURYSTYCZNE RADOMIA

ZABYTKI

• Grodzisko "Piotrówka" to pozostałość wzniesionego w X wieku grodziska na terenie dzisiejszego Radomia.

• Kościół p.w. św. Wacława to najstarszy zabytek murowany znajdujący się na Placu Stare Miasto. Wybudowany został w XIII wieku w stylu gotyckim, pierwotnie drewniany. Był kościołem parafialnym Starego Radomia. Rozbudowany w XIV i XV wieku utracił dawny wygląd i funkcje, będąc kolejno: magazynem wojskowym, aresztem, szpitalem psychiatrycznym i oddziałem muzeum. W latach 1978-86 został przebudowany i doprowadzony do stanu obecnego.

• Dom Gąski i Esterki- najstarsze zachowane kamieniczki mieszczańskie Radomia. Obecnie w kamienicach mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej.

• Muzeum im. Jacka Malczewskiego- gmach dawnego Kolegium Pijarów. Placówka posiada m.in. czwartą, co do wielkości kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego.

• Kościół p.w. św. Jana został wybudowany w 1360 r. przez Kazimierza Wielkiego. W kościele został ochrzczony Jacek Malczewski. W kościele znajduje się między innymi tablica upamiętniająca pobyt kard. Karola Wojtyły dnia 21 sierpnia 1977 r.

• Kościół i klasztor OO. Bernardynów wzniesiony został poza murami miejskimi na przełomie XV i XVI w. w miejsce drewnianych. Późnogotycki zespół sakralny zlokalizowany przy dawnym przedmieściu lubelskim w bezpośrednim sąsiedztwie Miasta Kazimierzowskiego. Jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów klasztornych w Polsce.

• Kościół p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny wzniesiony został w latach 1894-1911 w stylu neogotyckim. Wzorowany na katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze, zaś same wieże wzorowane są na wyższej wieży kościoła mariackiego w Krakowie. Obie mają 72 m wysokości. Katedra jest największym obiektem sakralnym na terenie miasta. Od 1981 r. świątynia pełniła funkcję konkatedry sandomiersko-radomskiej, a od 1992 r. jest katedrą radomską.

• Kościół p.w. św. Trójcy jest budowlą barokową z neobarokową fasadą. Obecnie jest siedzibą biskupa ordynariusza radomskiego.

POMNIKI

INNE